Yetkili İsimden Açıklama! Naci Ağbal Neden Görevden Alındı?

Yetkili İsimden Açıklama! Naci Ağbal Neden Görevden Alındı?

Resmi Gazetede, Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınan Naci Ağbal hakkında, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, resmi sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ağbal’ın görevden neden alındığını kamuoyu ile paylaştı.

Cumartesi günü Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınan TCMB başkanı Ağbal, sosyal medya hesabı üzerinden “Görevden alınmamdan dolayı şükranlarımı sunuyorum” açıklaması yapmıştı. Açıklamanın yazılı ve görsel basında dikkat çekmesi üzerine vatandaşlar, Naci Ağbal’ın neden görevden alındığını merak ediyordu.
Bugün resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ağbal’ın neden görevden alındığını kamuoyu ile paylaştı. Canikli yaptığı paylaşımda, “Para politikası araçlarını rasyonel kullanmadığı, piyasa beklentileri üzerinde faiz artışı yapıldığı, bu durumun ekonomiye büyük mali yük gerdiği düşünüldüğü için Merkez Bankası başkanı değiştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Piyasa beklentisinin üzerinde faiz artışı yapıldı

Beklenmedik, ani bir kararla değişen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı, vatandaşlarda neden değişim yapıldığı ile ilgili merak uyandırmıştı. Bugün Ak Parti Genel Başkanı Yardımcısı Nurettin Canikli, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile merak edilenlere cevap verdi. Canikli’nin açıklaması şu şekilde:

Merkez Bankası başkanlık görevine getirilen kişilere, öncelikli olarak verilen görev fiyat istikrarının sağlanması olacaktır. Bugüne kadar TCMB başkanı olarak görev yürüten herkes, kanunla verilmiş olan fiyat istikrarının sağlanması hedefine sürekli sadık kalmışlardır.

Merkez Bankası başkanlığı görevini yürüten herhangi birisinin bu hedefin dışına çıkması asla mümkün değildir, eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Hükümetimizin temel hedefi olarak öne sürdüğü ‘istikrarlı büyüme” serüveni, ancak öngörülebilir ve makul seviyelerde kontrol edilebilmesi mümkün fiyatlar gene düzeyi ile gerçekleştirilebileceği, bilimsel bir olgudur. Para politikası araçları da bu olgu göz önünde bulundurularak dizayn edilir.

TL cinsi varlıklar üzerinde sağlanan reel getirinin pozitif bir değer etrafında dengelenmesi, TL cinsi varlıklara olan talebin canlı bir halde tutulması için gereklidir. Negatif reel faizin TL cinsi varlıklardan altın ve dövize doğru olan yönü ve dolarizasyonu hızlandırdığı bilinmektedir ve bu durum görülmüştür.”

Ekonomi dengesini sağlamak önemlidir

Ekonominin bir tek dengesinin olmadığını dile getiren Canikli, “Ekonomi adına tüm dengelerin birlikte değerlendirilmesi ve modellenmesi gereklidir. Pozitif reel faizin para ikamesini durduracak, hatta ters para ikamesinin önünü açacak seviyede olması, rasyonel olmanın adeta bir gereği halindedir.

Öte yandan, pozitif reel faizin optimal seviyede tutulması da bir zorunluluktur. Optimal seviyenin altında kalabilecek reel faiz oranı dolarizasyon akışında herhangi bir duraksamaya neden olmaz. Optimal seviyenin üzerinde belirlenen reel faiz ise ekonomi için yeni maliyetler ortaya çıkarmaktadır.

Üretim, ihracat, istihdam hedeflerini olumsuz yönde etkiler. Finans kuruluşlarının aktif kalitesinde bozulmalara yol açar. Optimal reel faiz seviyesi için yol gösterici faktörlerden bir tanesi beklentilerdir, yani piyasa beklentisidir. Piyasa beklentisi pozitif reel faizin mevcut sınırını da belirler.

Piyasa beklentisinin üzerine çıkılması ekonomiye yeni yükler getirmekte, enflasyon beklentisini daha da yukarıya taşımaktadır. Ekonomideki fiyatlamalar da yükselen enflasyon beklentisine göre yeniden realize olur. Bu durum Merkez Bankası’nın temel hedefi olan fiyat istikrarının sağlanması adına da zorlayıcı olmaktadır.

Hükümetimizin, optimal pozitif reel faiz seviyesinin belirlenmesinde, para politikası araçlarını rasyonel kullanmadığını ve bu nedenle de ekonomiye büyük bir mali yük getirdiğini düşündüğü Merkez Bankası başkanını değiştirmesi piyasalara karşı meydan okuma değildir, öyle görülmemelidir” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.