YGS Puan Türleri İle Tercih Edilebilecek Bölümler

YGS Puan Türleri İle Tercih Edilebilecek Bölümler

YGS’de; 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimleri, 40 Temel Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru soruluyor ve 160 dakika süre veriliyor. Sınav sonucunda 6 çeşit puan türü çıkmakta,Peki, bu puan türleri ile üniversiteye yerleşmek için tercih

2016 YGS Başvuruları dün itibarıyla sona erdi. 13 Mart 2016 Pazar Günü yapılacak olan YGS’ye 2 milyon kişinin üzerinde adayın girmesi bekleniyor. ÖSYM’nin bir çok değişiklik yaptığı YGS bu yıl ilklere sahne olacak.

Yüksek okul ve açıköğretimin herhangi bir bölümünü tercih yapabilmek için adaylar, geçen sene 140 puan almaları yeterli idi bu yıl, 150 puana çıkarıldı. Ayrıca meslek liseleri kendi okudukları bölümler ile ilgili tercih yaparken geçmiş yıllara göre daha az ek puan alacaklar. YGS’de; 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimleri, 40 Temel Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru soruluyor ve 160 dakika süre veriliyor. Sınav sonucunda 6 çeşit puan türü çıkmakta; YGS-1 ve YGS-2 puan türleri sayısal ağırlıklı, YGS-3 ve YGS-4 puan türleri sözel ağırlıklı olup YGS-5 ve YGS-6 puan türleri eşit ağırlık ağırlıklı. Adayların LYS’ye girebilmeleri için herhangi bir puan türünden en az 180 almaları gerekmektedir.

Peki, bu puan türleri ile üniversiteye yerleşmek için tercih yapılabilir mi? Hangi puan türleri ile hangi bölümler tercih edilebilir?  YGS-1 ile tercih edilebilecek Lisans Bölümleri: Aktüerya, Basım Teknolojileri, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Güverte Bölümü, Uçak Elektrik-Elektronik, Uçak Gövde – Motor Bakım. YGS-2 ile tercih edilebilecek Lisans Bölümleri: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Balıkçılık Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gıda Teknolojisi, Hemşirelik, Kimya Öğretmenliği, Odyoloji. YGS-3 ile tercih edilebilecek Lisans Bölümleri: Rekreasyon Yönetimi. YGS-4 ile tercih edilebilecek Lisans Bölümleri: Dünya Dinleri, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Görme Engelliler Öğretmenliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, İlahiyat Fakültesi, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İslami ve Dini İlimler Fakültesi, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları, Zihin Engelliler Öğretmenliği. YGS-5 ile tercih edilebilecek Lisans Bölümleri: Çocuk Gelişimi, El Sanatları Tasarımı ve Üretimi, Grafik Tasarımı, Moda Tasarımı, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rekreasyon, Seyahat – Turizm – Otel İşletmeciliği, Sosyal Hizmet, Spor Yöneticiliği, Takı Tasarımı. YGS-6 ile tercih edilebilecek Lisans Bölümleri: Bankacılık – Finansman – Sigortacılık, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme, Gümrük İşletme, İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Bilgi Yönetimi, Konaklama ve Turizm İşletmeciliği, Muhasebe Bilgi Sistemleri ve Finansal Yönetim, Pazarlama, Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Yönetimi, Sermaye Piyasası Denetim Derecelendirme, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Tapu Kadastro, Tekstil Tasarımı ve Üretimi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslararası Finans, Ticaret ve Lojistik, Üstün Zekalılar Öğretmenliği, Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.