YGS Puan Türleri Nasıl Hesaplanıyor

YGS Puan Türleri Nasıl Hesaplanıyor

YGS Başvuruları devam ederken, adayların hangi puanın nasıl hesaplandığını bilmesi işlerini kolaylaştıracaktır. YGS Puan türleri hesaplanırken, hangi dersin hangi puan türüne katkısı ne kadar.

Yaklaşık 2 milyondan fazla öğrenciyi YGS heyecanı sarmış durumda. YGS başvuruları devam ediyor, başvurular 20 Ocak Cuma Günü saat 23:59’a kadar devam edecek.

Sınavda Türkçe Dersinden 40 soru, Sosyal Bilimleri Dersinden 40 soru, Temel Matematik Dersinden 40 soru ve Fen Bilimleri Dersinden 40 soru olmak üzere toplam 160 soru olup, her soru için 1 dakika süre verilip, sınav süresi 2 saat 40 dakika kadardır. Sınava girecek adayların, hangi puan türü ile nereleri tercih edebileceklerini ve hangi dersin hangi puan türüne katkısı ne kadar olduğunu bilmelerinde yarar var. Yapacağımız haberlerle sınava girecek adaylarımızı bu konularda aydınlatmaya çalışacağız. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonunda; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere toplam 6 puan türü hesaplanmakta. Peki, bu puan türleri hesaplanırken hangi dersin hangi puan türüne etkisi ne kadar.

YGS-1 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %20, Temel Matematik Dersinin etkisi %40, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %10, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %30 kadar oluyor.

YGS-2 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %20, Temel Matematik Dersinin etkisi %30, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %10, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %40 kadar oluyor.

YGS-3 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %40, Temel Matematik Dersinin etkisi %20, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %30, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %10 kadar oluyor.

YGS-4 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %30, Temel Matematik Dersinin etkisi %20, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %40, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %10 kadar oluyor.

YGS-5 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %37, Temel Matematik Dersinin etkisi %33, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %20, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %10 kadar oluyor.

YGS-6 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %33, Temel Matematik Dersinin etkisi %37, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %10, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %20 kadar oluyor.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.