YGS Sonuçları Cuma Günü Açıklanıyor

YGS Sonuçları Cuma Günü Açıklanıyor

2 milyondan fazla adayın girmiş olduğu YGS Sonuçlarının açıklamasında geri sayım başladı. İptal olması beklenen 9 sorunun da sonuçların açıklanması ile iptal edilip edilmeyeceği belli olacak.

2 milyonun üzerinde kişinin girdiği YGS 13 Mart 2016 Pazar Günü yapılmıştı. Bu yıl birçok değişikliğin yapılmış olduğu YGS, 2015 yılına göre daha kolay geçmişti. Sınavın bitmesi ile beraber sınava giren adayları sonuç merakı sarmaya başladı.

Bu yıl yüksekokuluna ve açık öğretim fakültesine giriş taban puanları 140 tan 150 ye çıkarıldı. LYS’ye girmek için aşılması gereken 180 puanda bir değişiklik yapılmadı. Adayların LYS’ye girebilmeleri için YGS’den herhangi bir puan türünden en az 180 almaları gerekiyor. Bu yıl LYS’ye girmeye hak kazanacak öğrenci sayısı, soruların bu yıl daha kolay olması sebebi ile 2015 yılına göre, daha çok olması bekleniyor. 2016 yılında dershanelerin olmaması da YGS Sonuçlarını nasıl etkileyeceği de merak konusu olan başka bir konu. ÖSYM tarafından daha önceden yapılan açıklamaya göre YGS Sonuçları 25 Mart 2016 Cuma Günü açıklanacak. Kamuoyu tarafından İptal olması beklenen 9 sorunun iptal edilip edilmeyeceği de Cuma Günü sonuçların açıklanması ile belli olacak. YGS Sonuçları açıklanır açıklanmaz sitemizde siz değerli takipçilerimize duyuracağız. YGS’de 6 puan türü bulunmakta ve bu puan türlerinin hesaplanmasında derslerin etkileri aşağıdaki gibi oluyor.

YGS-1 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %20, Temel Matematik Dersinin etkisi %40, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %10, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %30 kadar oluyor.
YGS-2 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %20, Temel Matematik Dersinin etkisi %30, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %10, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %40 kadar oluyor.
YGS-3 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %40, Temel Matematik Dersinin etkisi %20, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %30, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %10 kadar oluyor.
YGS-4 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %30, Temel Matematik Dersinin etkisi %20, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %40, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %10 kadar oluyor.
YGS-5 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %37, Temel Matematik Dersinin etkisi %33, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %20, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %10 kadar oluyor.
YGS-6 Puan türü hesaplanırken; Türkçe Dersinin etkisi  %33, Temel Matematik Dersinin etkisi %37, Sosyal Bilimler Dersinin etkisi %10, Fen Bilimleri Dersinin etkisi %20 kadar oluyor.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.