Yılbaşında Memurların Maaşı Nasıl Olacak

Yılbaşında Memurların Maaşı Nasıl Olacak

Yeni yıla yeni umutlarla giren her insan hayallerini gerçekleştirebilmek için yılbaşında zam olacak mı sorusunun cevabını bekliyor. Detaylar haberimizde…

1 Ocak 2017 tarihiyle bazı memurların maaşında artış olurken bazı memurların maaşında ise düşüş yaşanacak. Artış yaşanmasının nedeni 1 Ocak 2017 tarihiyle geçerli olan %3’lük bir artışın olmasıdır.

2015 yılında imzalanmış olan Toplu Sözleşme hükümlerine göre, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların maaşlarına %3’lük bir zam yapılacak. Eğer 2016 yılının ikinci altı aylık enflasyon oranı %5’ten fazla çıkarsa, fazla çıkan kısım daha önce eklenmiş olan %3’lük kısmın üstüne eklenecek. Diğer bir yandan, asgari ücretteki zam miktarına göre asgari geçim indiriminde artışlar da görülecek.

Peki yılbaşında maaş düşüşleri yaşanacak mı? 1 Ocak 2017 tarihiyle başlayacak olan Bireysel Emeklilik Sistemi ile memurların maaşından %3 oranda bir kesinti yapılacak. Bireysel emeklilik sistemine memurlar ilk iki ay zorunlu olarak katılacak. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen memurlar 2 ay geçtikten sonra sistemden çıkabilecek. Bu süre içerisinde ödediği para miktarını da geri alabilecek.

25 yıl ve üzeri çalışan derecesi 1/4 olan bir memurun maaşında bu hesaplamalar dikkate alındığında tahmini verilere göre 2 TL’lik bir düşüş olacak. Yeni yıla zam umuduyla giren memur, yeni bir zammın gelmesini bir süre daha bekleyecek gibi görünüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.