Yıllık İzin Ne Zaman Hak Edilir Hangi İzinler Silinir

Yıllık İzin Ne Zaman Hak Edilir Hangi İzinler Silinir

Devlet Memurları 657 Sayılı DMK ‘ya Göre, Özelde Çalışanlar 4857 Sayılı İş Kanunu’na Göre Ne Zaman Yıllık İzin Hakkı Kazanır? Kimler Yıllık İzin Alamaz. Yıllık İzinler Ne Zaman Yanar. Yıllık İzin Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Kamu Personeli Alımı Haber sitesi olarak bilgi amaçlı haberlerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Devlet Memurları ne zaman izini hak eder? Özelde çalışanlar ne zaman yıllık izin alabilir gibi soruları sizler için cevaplıyoruz. Konuyu incelerken Devlet Memurları için 657 sayılı Kanun, özelde çalışanlar için 4857 İş Kanunu kapsamında değerlendirmelere yer vereceğiz.

Özelde çalışanlar için Kanun da geçen hüküm: “İşçinin gelecek izin hakları için geçmesi gereken bir yıllık hizmet süresi, bir önceki izin hakkının doğduğu günden başlayarak gelecek hizmet yılına doğru ve yukarıdaki fıkra ve 55 inci madde hükümleri gereğince hesaplanır. İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.” Yer almaktadır.

Yani özelde çalışanlar aynı iş yerinde geçen hizmet süresi 1 yılı doldurduktan sonra yıllık izine hak kazanır. İşçinin hizmeti hesaplanırken her yıl hizmet süresi 1 yıl artınca o gün yıllık iznine hak ettiği kadar izin eklenir. İşçilerin kullanmadıkları yıllık izin hakları yanmaz bir sonraki yıla devredilir.

Devlet Memurları Kanunu ‘nda durum biraz farklı. Kanun da geçen hüküm: “Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.” Hükmü yer almaktadır.

Yani Devlet Memurlarının izinleri hesaplanırken işe girilen tarih memura 20 gün mü? Yoksa 30 gün mü ? izin verileceği konusunda hesaba katılırken; bir sonraki yıla Her yıl 1 Ocak tarihinde geçildiği zaman işe giriş tarihi hesaba katılmaz. Her devlet memuru 1 Ocak tarihinde o yıl için kullanacağı izini hak etmiş olur. Devlet Memurlarının kullanmadıkları izin ancak 1 yıl devredebilir. Kullanılmayan izinler ikinci bir yıla devredilmez yanar.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum