Yıllık İzinlerde Yapılan Değişiklikler Kimleri Kapsıyor

Yıllık İzinlerde Yapılan Değişiklikler Kimleri Kapsıyor

18 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber yıllık izinlerde değişiklik yapıldığı da görüldü. 18 Ağustos tarihinde yayımlanan yönetmelikle beraber yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan o değişiklik ve kapsamı

18 Ağustos 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yıllık ücretli izin yönetmeliğinde değişiklik için hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmadan önce yıllık ücretli izin süreli en çok üçe bölünebilecek şekilde ayarlanmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle yapılan değişiklikte, bir bölümü 10 günden aşağı olmayacak şekilde yıllık izinler bölüm bölüm kullanılabilecek.

Yapılan değişiklikle beraber “en çok üçe bölünebilecek” ibaresi kaldırıldı ve yıllık izinlerin bölümler halinde kullanılabileceği belirtildi.

Asıl işveren ve alt işverenlere de yapılan değişiklikle beraber bazı görevler yüklendi. Alt işveren, işletmede görev yapan işçilerin yıllık ücretli izinleri hak ettikleri şekilde kullanıp kullanmadığını kontrol edecektir. Kontrol ettikten sonra hazırladığı kayıt belgesini de asıl iş verene vermek zorundadır. İşletmede alt işverende herhangi bir değişiklik olursa yıllık ücretli izin süreleri, işletmede görev yapılan süreye göre belirlenecektir.

Yıllık ücretli izin sürelerinde değişiklik yapılırken yer altı işlerinde çalışan işçiler de unutulmadı. Yapılan değişiklik kapsamında, yer altında çalışan işçiler yıllık ücretli izinlerini dörder gün fazla olacak şekilde kullanma hakkına sahip olacaklardır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.