Yoğun Bakımda Yatan Hastaların %80’i Aşısız Kişilerden Oluşuyor!

Yoğun Bakımda Yatan Hastaların %80’i Aşısız Kişilerden Oluşuyor!

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de aşı karşıtları az da olsa var. Aşıya karşı olanlar, aşı yaptırmaktan korkanlar ve aşının etkilerinden korkanlar olarak gruplara ayırsak bu kişileri yanlış olmaz sanırım.

Gerek Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, gerek se Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta aşının önemine vurgu yapıyor. Devlet olarak üstlerine düşen görevleri yerine getirdikleri vatandaş olarak ta bize düşen görevleri yerine getirmemizi istiyorlar.

Aşılarımızı mutlaka yaptıralım

Peki vatandaş olarak bu süreçte bize düşen görevler nelerdir derseniz, öncelikle ilk günden beri söylenen maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymamızdır. Aşının bulunması ve ülkemiz de dahil çoğu ülkede kullanılmaya başlanmasıyla beraber bu görevlerimize bir yenisi daha eklendi. O da aşı olmak tabiiki.

Uzmanlar uyarıyor

Konu ile alakalı olarak açıklama yapan Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının yüzde 80'inin aşısız olduğunu söyledi. Turan ayrıca "Aşı olan kişide klinik tablo bir miktar hafif seyrediyor. Yoğun bakım ihtiyacı olsa bile tedavi yanıtları iyi. Öte taraftan hiç aşı olmamış kişilerin klinik tablosu pandeminin diğer piklerinde gördüğümüz gibi şiddetli ve ağır geçiyor. Yüksek oksijen ihtiyacı duyarak yoğun bakımda yatıyorlar. Bu nedenle aşı çok önemli bir silah" dedi.

Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Turan, vaka artışı ile birlikte hastanelerde tedavi gören hastaların yoğun bakım ihtiyacının da artmaya başladığını dile getirdi.

Yoğun bakımda yatan hastaların %80 aşısız kişilerden oluşuyor

Prof. Dr. Turan, "Önümüzdeki 2-3 hafta içinde sayıların giderek artacağı görülmekte. Bununla beraber yoğun bakım ihtiyacı da artacak. Hastanemizde de birkaç gün içinde yoğun bakım ihtiyacı artmaya başladı. Bu grup çoğunlukla aşısız gruptan oluşuyor. Yüzde 80'in üzerinde aşısız bireyin yoğun bakım ihtiyacı var. Ciddi akciğer tutulumu ile geliyorlar. Beraberinde 2 doz Sinovac olup, üzerinden süre geçmiş ve hatırlatma dozunu olmamış bireylerden oluşmakta. Daha az oranda da BioNTech ile aşılanmış ve altta yatan hastalığı olduğu için bir şekilde aşıya cevabı yetersiz olan grupta da yoğun bakım ihtiyacı görülmekte.” İfadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum