YÖK Başkanı Yekta Saraç

YÖK Başkanı Yekta Saraç

YÖK Başkanı Yekta Saraç katıldığı bir canlı yayın programında merak edilen soruları yanıtladı.

Üniversiteye geçiş sınavından yardımcı doçentlik unvanına kadar birçok soruyu aydınlığa kavuşturan Saraç yapılan çalışmalara kamuoyu desteği geleceğinin de altını çizdi.

Üretmeye Teşvik Eden Sınav Sistemi

Üniversitelere giriş için getirilen yeni sınav sistemleri YKS ve TYT'nin kuru ezberden uzak olarak bilgiyi kullanmaya yönelik yapılacağının sinyalleri Saraç tarafından verildi. Hatta yayınlanan örnek sorularda da bu hususa dikkat edildiği gözlendi. Olumlu geri dönüş aldıklarını ifade eden Saraç bunları memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bol kitap okuyan ve muhakeme yeteneği güçlü olanların daha avantajlı olacağı bu sınav sisteminde açık uçlu sorulara yer verilmeyeceği de Saraç tarafından ifade edildi. Öyle ki Saraç, riskli olan bu soru tiplerinin henüz olgunlaşmamış olması nedeniyle yeni bir sistemde uygulanmaya konmasının daha riskli olacağını dile getirdi.

Sözlü Sınav ile İlgili Şikayetler Var
Yardımcı doçentlikten sonra doçentlik unvanı almak için eser incelemeleri ve sözlü sınav yapılmakta. Bu sınav ise birçok kişi tarafından objektif olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Ancak bu sistemin değiştirilmesi için yasal bir düzenleme gerekiyor. Saraç bu düzenleme için çalışmaların yürütüldüğü sinyalini de verdi. Ayrıca üniversite hocaları için etki alanı fazla olan dergilerde yayın yapmanın teşvik edileceği de Saraç tarafından canlı yayında ifade edildi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.