YSK Seçmen Sorgulama için Tıklayın

YSK Seçmen Sorgulama için Tıklayın

Yüksek Seçim Kurulu yurt içi ve yurt dışı seçmen bilgileri sorgulamasını açtı. MERNİS sisteminden alınan ve adrese dayalı olarak sisteme yüklü vatandaşlar hangi il, ilçe ve mahallelerde veya köylerde kayıtlı olduğunu görebilecek. Ayrıca öğrenciler için ..

Yüksek Seçim Kurulu yurt içi ve yurt dışı seçmen bilgileri sorgulamasını açtı. MERNİS sisteminden alınan ve adrese dayalı olarak sisteme yüklü vatandaşlar hangi il, ilçe ve mahallelerde veya köylerde kayıtlı olduğunu göre bilecek. Öğrencilerin oy kullanmak için yapması gerekenler. Anayasa değişikliği referandumu halk oylaması 16 Nisan 217 tarihinde gerçekleşecektir.

Nerede oy kullanacağım : Seçmen sorgulama sistemine girerek, T.C Kimlik no ve Aile sıra no ile seçmen kütüğüne bakarak nerede oyunu kullanabileceğiniz görülmekte. Seçmen kütüğünde sorgulamada ismi görünmeyen vatandaşlar MERNİS sistemine dahil edilmediğinden bulunduğunuz en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüğüne giderek, bilgi alabilirsiniz.

Oy Kullanacağı adresi değiştirmek isteyenler : Oy adresini değiştirmek isteyen vatandaşlar 26 Şubat 2017 tarihi Pazar gününe kadar İl veya İlçe nüfus müdürlüklerine kadar başvurmaları halinde seçmen kütüğünü istediği adrese alabilir ve oy kullanacağı yeni adres orası olmaktadır. Ancak adres değişikliğine başvuran vatandaş nüfus müdürlüğünde dolduracağı bilgi ve belgeleri İl veya İlçe seçim kuruluna elden teslim etmek zorunda.

Adres değişikliğinde istenen belgeler :  İl veya İlçe nüfus müdürlükleri adres beyan değişikliğinde öncelik olarak doğalgaz, elektrik, telefon, su veya noter tasdikli kira sözleşmesi gibi vb. belgelerden her hangi birini ibraz ederek, adres beyan formunu doldurulur ve adres değişikliğiniz 5 dakika içinde gerçeklemiş olur.

Yüksek seçim kurulu adrese dayalı olan sistemi İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü tarafından kaydedilen adres sistemi üzerinden seçmen sorgulama ve nerede oy kullanacağını görmesi için seçmen sorgulama sayfasını açtı. Vatandaş evinde iş yerinde veya internetin olduğu her yerde nerede oy kullanacağını görebilmektedir.

Öğrenciler : 18 yaşını doldurmuş seçmen niteliğine kavuşmuş her birey Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre oy kullana bilmektedir. Buna göre farklı illerde görünen öğrenciler üniversite kyk yurtlarında veya özel yurtlarda kaldıklarına dair idareden belge alarak, kaldıkları yurdun bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne başvurması halinde ilgili “ adres beyan formunun aslı ile birlikte İl veya İlçe Seçim Kurulu başkanlığına bizzat teslim etmeleri gerekmekte. Böylelikle seçmen kütüğünüz oluşturularak oy kullanabileceklerdir.

Nerede Oy Kullanacağınızı öğrenmek için YSK resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.