Yüksek Fiyatlı Zorunlu Trafik Sigortasına Son

Yüksek Fiyatlı Zorunlu Trafik Sigortasına Son

16 Milyon 500 Bin araç sahibine müjdeli haber Hazine Müsteşarlığından geldi. Hazine Müsteşarlığı, zorunlu trafik sigortasının yüksek fiyatlara çıkmasından dolayı yeni bir çalışma başlattı.

Son yıllarda fahiş bir şekilde arttırılan zorunlu trafik sigortası taşıt sahiplerini deyim yerindeyse canından bezdirdi. Özellikle de 2015 yılı içerisinde zorunlu trafik sigortası fiyatlarına yapılan %50 civarında zam sonrası, zorunlu trafik sigortası fiyatları kasko fiyatlarını aşmış durumda.

Hal böyle olunca taşıtı olan vatandaşların ciddi tepkisine neden olan zorunlu trafik sigortası ücretleri; Hazine Müsteşarlığını harekete geçirdi. Hazine Müsteşarlığı 16 milyon 500 bin araç sahibine müjde vermek için çalışma başlattı. Hazine Müsteşarlığı zorunlu trafik sigortası ile ilgili yapmış olduğu çalışmayı 1-2 ay içerisinde tamamlayıp Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e sunacak. Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı çalışmaya göre; sigorta şirketlerinin yüksek fiyatlı zorunlu trafik sigortasına gerekçe gösterdiği,  standart hesaplama yöntemi ve Destekten Yoksun Kalma Tazminat konularında yeni düzenleme yapıyor. Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulanması ilk etapta düşünülmüyor fakat yüksek fiyat devam ederse daha sonra tavan fiyat uygulanmasına geçilebilecek.

Avrupa ve Amerika’da genellikle kasko ve zorunlu trafik sigortası birlikte satılıyor. Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı çalışmanın içerisinde, zorunlu trafik sigortası ile kaskonun birleştirilmesi söz konusu değil. Çünkü Türkiye’deki araçların çoğunda kasko bulunmuyor bu sebepten dolayı Hazine Müsteşarlığı kasko ve zorunlu trafik Sigortasını birleştirmeyi düşünmüyor.

Kamu Personeli Alımı olarak yetkililerden, yeni yapılacak zorunlu trafik sigortalarının yüksek fiyatlarının indirilmesinin yanında, geçmişte alınan yüksek fiyatlar konusunda da bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.