Yüksek Öğretim Kurulu Sınavsız Geçişi Kaldırdı, Yeni Sistem

Yüksek Öğretim Kurulu Sınavsız Geçişi Kaldırdı, Yeni Sistem

YÖK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Meslek Lisesi Mezunlarının Sınavsız Üniversitelere geçişi kaldırdı. Yerine yeni sistem getirildi.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca ( YÖK ) sınavsız geçişin kaldırıldığı meslek lise mezunlarına yönelik ek puan açıklamasında bulunuldu.

6764 sayılı kanun ile meslek programları uygulaması eğitimi veren lise mezunlarına yönelik üniversite yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulaması bulunmakta iken kaldırıldığı açıklanmıştı. Meslek lisesi öğrencilerine şok etkisi yapan bu haber ile üniversitelerde kendi bölümlerine ÖSYM’ nin yapacağı YGS ve LYS sınav puanlarının ortalamalarıyla düz lise mezunları gibi puan türüne sahip olmaları mesleki ve teknik eğitimin önünün kapanacağı bilgisiyle düzeltme yoluna gidildi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinden mezun olan öğrencilerimiz diğer liselere oranla bugüne kadar üniversitelerde kendi bölümlerine rahatlıkla gidebilmekteydi. Ancak meslek liselerinin üniversitelere sınavsız geçiş üstünlüğünün diğer liselerden mezun olan öğrencilerimize haksızlık olarak görülmektedir. Bu haksızlığın dinlendirilmesi ve üniversitelerimize öğrencilerimizin hakkaniyet ve tüm lise mezunu öğrencilerimize aynı yaklaşım içinde bulunmak durumdayız dedi.

Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi mezunlarının üniversitelere kendi alan ve bölümlerinde ülkemizin mesleki eğitim görmüş kalifiye eleman ihtiyacının düşünüldüğünde ise bu gençlerimize Yüksek Öğretim Kurulu olarak kendi bölüm programı uygulayan meslek lisesi mezunlarına  ön lisans programları yerleştirmelerinde ortaöğretim puanlarına eklenecek katsayı “ 0, 06 “  olarak belirledik, dedi.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç kurumumuza sınavsız geçiş ile çok raporlar sunuldu. Biz bu raporların değerlendirmesini ilgili kurulumuzca tartışmaya açarak en iyi şekilde karar veririz diyerekten araştırmalar yapıldı. Yıllardır meslek liselerinin üniversitelere sınavsız geçiş sağlanıyor diğer liselerin ne suçu var gibi sitem ediliyordu. Olaya kurulumuz bilimsel perspektif ile yaklaşarak çalışan öğrencinin kazanması ancak kendi bölüm mezunu olma asabiyetinin daha ağır basması kalifiye eleman sıkıntısının giderileceği yönündeki çalışmaların neticesinde karara bağlanmıştır.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.