Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Başvuruları Başlıyor

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Başvuruları Başlıyor

ÖSYM bugün Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı başvurularına ilişkin klavuz yayımladı. Başvurular yarından itibaren başlayıp 20 Ocak Cuma Günü saat 23:59 a kadar devam edecek.

Üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular yarın itibarıyla başlıyor. 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 40 Fen Bilgisi sorularından olmak üzere toplam 160 sorunun sorulduğu YGS’ye başvurular yarından itibaren başlayıp 20 Ocak Çarşamba Gününe kadar devam edecek.

13 Mart Pazar günü yapılacak olan YGS’nin sonuçları 25 Mart Cuma Günü açıklanacak. Sınava başvuracak adaylar; halen bir ortaöğretim kurumunda öğrenim görüyorlarsa kendi okullarında, diğer öğrenciler ÖSYM Merkezlerinde başvurularını yapabilirler. YÖK bu yıl baraj puanlarında da değişiklik yaptı. Daha önce ön lisans, açıköğretim ve lisans programlarına yetenek sınavı ile giren öğrencilerin 140 olan baraj puanını 2016 yılından itibaren 150 olarak güncelledi. Öğrencilerin Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girebilmeleri için, YGS’den her hangi bir puan türünden en az 180 puan almaları gerekiyor. Öğrencilerin YGS başvurularını son günlere bırakmayıp zamanında yapmalarını tavsiye ederiz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.