Yurtdışında 42 İmam Hatip Okulu Açıldı

Yurtdışında 42 İmam Hatip Okulu Açıldı

Fen ve din ilimlerinin bir arada öğretilmesi sebebi ile Türkiye’de kurulan imam hatip okulları, yurt dışında da rağbet görüyor.

Dünyanın 22 ülkesinde toplamda 42 tane açılmış imam hatip lisesi bulunuyor. Türkiye’de 13 uluslararası lisede toplamda 75 ülkeden binlerce öğrenci eğitim görüyor.

Yurtdışındaki imam hatip liselerinin Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı sayesinde açıldığını belirten Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı olan Ahmet Kaan, okulların açılmasında ülke arası ilişkilerde önemli olduğunu belirterek, “Birçok ülke, İslami hassasiyet ile öğrenci yetiştirdiği içi imam hatip okullarına izin vermiyor. Örneğin, Türkiye’de uzun zamandır Avusturya Lisesi var. Ama sizin orada okul açmak istediğinizde büyük sıkıntılar yaratılıyor” dedi.

Balkanlarda “Medrese” İsmi Kullanılıyor

“Türkiye yurtdışında pek çok okul açtı. Bu okullarda hem imam hatip formatı var, hem de bulunduğu bölgelere göre değişik isimler de alabiliyor. Balkanlarda imam hatip okulları Osmanlı’nın Balkanlarda uzun bir süre varlık gösterdiği için ‘Medrese’ ismi kullanılıyor.”

Avrupa’da son olarak Danimarka, Hollanda, Fransa ve Avusturya’da imam hatip okullarının açıldığı söyleyen Kaan, ABD ve Avustralya’da da imam hatip okullarının açılacağını belirtti. Şu anda yurtdışında bulunan bazı imam hatip okullarının dağılımı şu şekilde: Fildişi 1, Arnavutluk 2, Bulgaristan 3, Suudi Arabistan 12, Romanya 1, Belçika 1, Kırgızistan 1  KKTC 1, Azerbaycan 1.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum