Zamlı Maaş Ne Kadar Olacak? Zamlı Maaş Ödemeleri Bu Ay İlk Kez Yapılacak!

Zamlı Maaş Ne Kadar Olacak? Zamlı Maaş Ödemeleri Bu Ay İlk Kez Yapılacak!

Bakım parası zamları bu ay yatacak. Evde engelli yakınına bakan vatandaşlara verilen “Evde bakım parası” ücretlerine zam yapıldı. İlk ödeme Şubat ayında yapılıyor. Evde bakım parası zammı ne kadar? Evde bakım parası nasıl alınır? Tüm detaylar haberimizde.

Evde bakım gerektiren, engelli yakınlarına bakan vatandaşlara, evde bakım parası ödenmeye devam ediyor. Gelir sınırı şartı bulunmayan, bakım parasını almak için bakımı fiili olarak yapılması ve bakım gereken kişi ile kan bağının olması şartı da aranıyor.

Bakım parası ile ilgili bir diğer soru ise bayramda verilen ikramiyelerdi. Geçtiğimiz sene içinde yapılan düzenleme ile bayram ikramiyeleri nedeniyle evde bakım parasının kesilmesi engellendi.

Ocak 2021 enflasyon oranına bağlı olarak evde bakım paraları da zamlandı. Memur maaş katsayısına endeksli olarak verilen bakım parası geçen ay itibariyle 1.657 TL oldu. Bu ay ise zamlı maaşlar vatandaşların hesabına yatırıldı.

Evde bakım ücretleri bir ay geriden gelecek şekilde yatırılıyor. Bu nedenle ilk zamlı bakım paraları bu ay vatandaşlara dağıtılacak.

Bakım parası almak isteyen vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvurmaları gerekiyor. Gerekli incelemeler sağlandıktan sonra, bakım parası ödenip ödenmeyeceği hakkındaki karar veriliyor.

Evde Bakım Parası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Vatandaşların evde bakım parası alabilmesi için engelli yakınlarının gündelik işleri yerine getiremiyor olması gerekli. Bakıma ihtiyaç duyan engelli yakınlarına bakan yurttaşlara bakım parası ödeniyor. Fakat bunun için Bakanlığın yayınladığı bazı şartlar bulunuyor.

Evde bakım parası alınabilmesi için kişinin engelinin en az yüzde 50 olması gerekmektedir. Sağlık kurulu raporunda bu oran yazılı halde bulunmalıdır. Aynı zamanda sağlık kurulu raporunda “Ağır engelli” ibaresinin bulunması da zorunlu tutulmuştu.

Hazırlanan sağlık kurulu raporunda, yüzde 50’den az bir engellilik durumu tespit edilirse, Bakanlık tarafından evde bakım parası ödenmemektedir.

Evde bakım parası için bir diğer husus ise hane gelir sınırı olmaktadır. Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte ikisini geçiyorsa bakım parası verilmemektedir. Şöyle ki; 4 kişilik bir ailenin bakım parası alabilmesi için hanedeki toplam gelirin 6 bin 820 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.

Bakım Parasında Farklı Adres Engel Oluşturur Mu?

Bakıma ihtiyaç duyan kişinin farklı bir adreste olması halinde karar heyet tarafından verilmektedir. Engelli vatandaşa bakacak kişinin her gün rahatlık ile gidip gelinecek mesafede olması, farklı adreste bulunan akrabasına bakmak için yeterli sayılabiliyor.

Evde bakım parası ödenmesi için akrabalık şartı da aranmakta. Hane içinde bulunan herkese bakım parası verilmiyor. Yönetmelikte engelli vatandaşa bakan üvey akrabalar da bakım parası alabiliyor. Fakat bu durumda engelli vatandaş ile bakım yapacak kişinin aynı evde kalma şartı aranıyor. Aksi halde, bakımın tam olarak yapılamayacağı düşünülerek evde bakım parası verilmiyor.

Evde bakım parası başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Yapılan zam ile beraber evde bakım parası 1.657 TL olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.