Zor Durumdaki Esnafa 1.411 TL Maaş Geliyor

Zor Durumdaki Esnafa 1.411 TL Maaş Geliyor

Esnaflar bir yandan çalışıp ekmeğini kazanmak zorundalar bir yandan da sağlık sigortalarını, primlerini ödemek zorundalar. Prim borcu olan esnaflar için sağlıktan yararlanma müjdesinde çalışmalar deam ederken işi bozulan esnafa da yeni bir müjde geldi. İş

Bilindiği üzere prim borcunu ödemeyen esnaf, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Fakat hükümet başlattığı çalışmayla birlikte prim borcu olan esnafın da sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlayacak.

Esnafa verilen müjde sadece prim borcuyla ilgili değil. İşi bozulan esnafa da yeni bir müjde verildi. Bahsedilen düzenleme meclisten geçti ve 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

Meclisten geçen düzenlemeye göre işyerini kapatmak durumunda kalan veya maddi açıdan zor duruma düşen Bağ-Kur’lulara geçici bir süre kapsamında destek verilecek. Verilecek desteği sağlamak için Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak.

Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasıyla beraber esnaflar sandık primi ödeyecek. Bu kapsamda esnaflar %2 sigortalı ve %1 devlet payı ödeyecektir. Kazanç alt sınırına göre yapılan hesaplamada esnaf aylık olarak en az 35.5 TL ödeme yapacak.

Zor durumda kalan ya da işi bozulan esnafa da 10 aya varan süreyle maaş verilecek. Maaşının günlük tutarını hesaplamada sigortalının son 4 aylık esas kazançları dikkate alınacak.

Tüm bu veriler kapsamında mevcut asgari ücret esas alındığında verilecek ödenek en az 705.60 ve en fazla 1.411 TL olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.