Zorunlu Bireysel Emeklilikten Asgari Ücretliler de Etkilenecek mi

Zorunlu Bireysel Emeklilikten Asgari Ücretliler de Etkilenecek mi

Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminin 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlayacağını biliyoruz. Peki asgari ücretle çalışanlar da bu sisteme dahil olacak mı?

Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemiyle ilgili daha önce haberler yapmıştık. Merak edilen sorular arasında yer alan asgari ücretlilerin bu sisteme dahil olup olmayacağı konusuna değineceğiz.

1 Ocak 2017 tarihli başlayacak sistem 45 yaş altı tüm memur ve işçileri kapsayacak. Yani asgari ücretle çalışmakta olanlar ve taşeron işçiler de bu kapsamda bu sisteme dahil olmuş olacak. Maaşlarının %3’ü katkı payı olarak zorunlu bireysel emeklilik sistemine kesilecek.

45 yaş altında olan ve asgari ücretle çalışan bir kişinin 1.600 lira brüt maaştan hesapları yapıldığında yaklaşık 48 lira bir kesintisi olacak. İsteyen çalışan, bu katkı payını artırabilecek. İstemeyenler ise Ocak ve Şubat aylarında katkı payını ödedikten sonra Mart ayında zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilecek.

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi ise iki ay zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olup, daha sonra bu sistemden çıkarsak ödediğimiz paralar iade edilecek mi? Bu soruya da yanıt vermek gerekirse Mart ayında sistemden çıkmak istediğinizde 2 ay boyunca ödediğiniz paralar size iade edilecek. Eğer asgari ücrete herhangi bir zam konusu gündeme gelirse, asgari ücretlinin katkı payı kesintisi de daha fazla olmuş olacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.