Zorunlu Trafik Sigortasında Kişiye Zorunlu Sigorta Yolda

Zorunlu Trafik Sigortasında Kişiye Zorunlu Sigorta Yolda

Trafik sigortasındaki düzende çok eksik olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasındaki düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Sistemin eksikliğinden ve amacının farklı olduğunu bu sistemin egare edilerek yeni sistemle kişi.

Trafik sigortasındaki düzende çok eksik olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasındaki düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Sistemin eksikliğinden ve amacının farklı olduğunu bu sistemin egare edilerek yeni sistem arayışında olduğunu söyleyerek, hazine müsteşarlığına talimat verdiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek trafik sigortasının amacının dışında olduğunu ancak amacını şöyle açıklayabiliriz, dedi. Ülkemizde zorunlu trafik sigortasının amacının kaza anında mağduriyeti gidermek adına kusurlu aracın karşı tarafın aracının zararlarını karşılamaktır, dedi.

Şimşek kusurlu veya kusursuz araç kullanan vatandaşlar bu anlamda ne yazık ki yaramalı veya ölümlü kazalarda kusur oranı göz önünde bulundurularak sigortalar tarafından tazminat ödenmekte. Ancak kusurlu bulunan yaralama veya ölümlü trafik kazalarında, kusurundan dolayı tazminat ödenmemektedir. Burada bir yanlış var, örneğin ehliyeti var fakat araç kullanmayı bilmeyen veya ehliyeti var fakat aracı emaneten alan bir sürücü yaramalı veya ölümüne sebebiyet vermesi halinde sigortalardan hiçbir hak iddia edememektedir, dedi.

Şimşek trafik sigortaları araca yapılmakta ama o aracı süren vatandaş can ve mal güvenliği açısından kusur oranı veya başka etkenlerden doğan sonuçlar doğrultusunda hayatı bir anda alt üst olabilmekte. Biz bunun önüne geçilmesi için hazine müsteşarlığımıza talimat verdim, sadece demir parçası aracı sigortalatmak doğru değil. Zorunlu trafik sigortası poliçesinin içerisine ek olarak şoföründe sigortalanması ve her hangi bir kaza durumunda ağır sakatlanmalara veya ölüm halinde sigortanın o kişinin yakınlarına veya ağır yaramalı kazada ikinci bir insana ihtiyaç duyacağından aracı süren şoförün sigortalanacağı çalışmasını yapıyoruz, dedi.

Son yıllarda zorunlu trafik sigortasının % 200’ ler civarında zamla vatandaş adeta bindiği aracı 5 yıl sigortalatması halinde bir araç parası sigorta şirketlerine vermekte. Aynı zamanda muayene ise hususi araçlarda 2 yılda bir yapılarak ( sigorta acenteleri ve muayene istasyon şirketleri ) ülkemizdeki bankalardan daha çok karı olduğunu söyleyen vatandaşlarımız. Araç muayenelerinin  2 yıldan 3 yıla çıkartılmasını ve araç sigortalarındaki % 200 hatta % 300 artışın derhal geri alınmasını talep etmektedir.

Vatandaşların muayene ve sigorta adı altında bu soygun durdurulmalı, devlet vatandaşının yanında yer almalıdır. Sigorta veya muayene şirketlerinin böylesi pervasız şekilde umarsızca % 200 % 300 sigorta zammı yapan acentelerinin önünü kanunlar ve yönetmeliklerle açanlar bu milleti ağır ve zor şartlarda muayene ve sigortaya mahkum edenler tuzu kuru olanlardır, diyerekten mesajlar atılmaktadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.