TBMM'de Naci Ağbal'dan Taşeron Açıklaması

TBMM'de Naci Ağbal'dan Taşeron Açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Maliye Bakanı Naci Ağbal Taşeronları Hakkında Açıklamalarda Bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu 'nda görüşülen, Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının dördüncü bölümü üzerinde diğer milletvekillerinden gelen sorulara cevap verdi.

Taşeronlar hakkında yapılan düzenlemeler hakkında bilgi veren Ağbal, "2014 yılında, personele dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanların mali ve sosyal haklarını güvence altına almak için çok önemli düzenlemeler yaptık" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2014 yılında yaptıkları düzenleme ile personele dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanların mali ve sosyal haklarını güvence altına aldıklarını, "taşeron işçilerle" konusunda gelen sorulara, kamu hizmetlerinde son 15 yıldır kaliteyi arttırdıklarını vurguladı.

Kamu hizmetlerine erişimin kolaylığına vurgu yaparak, "Biz bu hizmetleri memurlar, sözleşmeli personel, işçiler ve personele dayalı ihaleler neticesinde çalışan personel alıyoruz. Bu sayededir ki örneğin bugün Sağlık Bakanlığında 160 bin personel bu şekilde çalışmaktadır." dedi.

Bir milletvekilinin, "ilk kez bir kamu kurumunun ödemelerini zamanında yapmadığını" hakkında sorusu üzerine;

"Bende böyle bir bilgi yok. Ödenekler üçer aylık dönemler içerisinde serbest bırakılır. Bütün kamu kurumları da ihale ödemelerine ilişkin planlamaları yaparken ödeneklerin serbest bırakılmasına uygun bir şekilde planlama yaparlar. Özellikle hizmet alımına dayalı sözleşmelerde bunlar aylık periyodik ödemeler olduğu için, bu açıdan herhangi bir şekilde sorun yaşanmaması gerekiyor. Ama şu olabilir belki: Herhangi bir kamu kurumunda taşraya ödenekler dağıtılırken, gerekli planlamalar yapılmamış ise birkaç istisnai yerde böyle bir durumla karşılaşılmış olabilir." dedi.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum